انقلاب دوچرخه ها در پاریس

به گزارش نماشو، انقلاب جدید حمل ونقل با استقبال ساکنان و گردشگران پاریس باعث شده است دوچرخه ها، اسکوترها و هاوربوردهای اشتراکی پایتخت فرانسه را دربرگیرند.

انقلاب دوچرخه ها در پاریس

پاریس که با امواج گرمای مکرر ناشی از تغییرات اقلیمی و هشدارهای بیشتر اوج گیری آلودگی هوا روبرو است، مبارزه با سلطه ماشین ها در شهر را آغاز نموده است.

پاریس نه تنها دارد سیستم حمل ونقل عمومی اش شامل قطرهای بین شهری، اتوبوس ها و مترو را ارتقا می دهد، از گسترش سریع شیوه های جایگزین حمل ونقل هم برخوردار می گردد.

کریستوف ناژوسکی، معاون حمل ونقل شهردار پاریس می گوید: شهرهای ما را ماشین ها مستعمره خود نموده اند. ماشین ها تا کوچک ترین فضاها را هم اشغال می نمایند. امروز ضروری است ما آن ها را به جای مناسبشان بازگردانیم.

در پاریس، ماشین ها فقط برای 10 درصد از سفرهای روزانه استفاده می شوند، اما 50 درصد فضاهای عمومی را اشغال می نمایند.

  • شکست دادن ماشین ها

اما پاریس در خط اول ابداعات در این زمینه هم بوده است و نخستین سرویس اشتراک دوچرخه بر اساس اپلیکیشن را در سال 2007 برپا کرد.

این سرویس که Velib نام دارد، ازآن پس در سراسر شهرهای دنیا از لندن تا شیکاگو تقلید شد.

سپس سرویس Autolib برای اشتراک گذاشتن ماشین های برقی در پاریس آغاز شد و پس ازآن دوچرخه های بدون ایستگاه ظاهر شدند و در تابستان 2018 اسکوترهای برقی اشتراکی یک شبه شهر را فراگرفتند.

درعین حال انواع وسایل حمل ونقل خصوصی دیگر از هاوربوردهای برقی دوچرخه گرفته تا تک چرخ های برقی در خیابان ها پدیدار شدند.

اما آیا فضای کافی برای این وسایل حمل ونقل جدید وجود دارد؟

راننده های تاکسی ظاهراً پاسخشان به این پرسش نه است. آن ها از قبل از گرفته شدن فضای کاری شان و خطوط دوچرخه طراحی شده که تا سال 2020 باید به 1000 کیلومتر برسد، ناخشنود بودند.

  • مسائل شیوه های جدید حمل و نقل

اما رفت وآمد حدود 15000 اسکوتر برقی در خیابان ها نیز باعث اعتراضاتی شده است، چراکه رانندگان در ابتدا آن ها را هر جا که می خواستند در پیاده روها به حال خود رها می کردند و باعث شلوغی کنار خیابان و آزار مردم پیاده می شدند.

ناژوسکی دراین باره می گوید: پاریس میدان بازی بزرگی است، اما فضا اشباع شده است. باید تعداد گرداندگان این اسکوترها را مانند سانفرانسیسکو به دو تا سه اپراتور محدود کنیم.

شمار شرکت ها گرداننده ناوگان های اسکوترهای برق در اوج خود در پاریس به 13 شرکت رسید، اما اکنون پس از کاهش تقاضا شمارشان به حدود هفت شرکت کاهش یافته است.

  • 37 درصد پاریسی ها ماشین دارند

هر روز حدود 41 میلیون سفر شهری در منطقه پاریس انجام می گردد که 15 میلیون آن با ماشین و 10 میلیون آن با وسایل حمل ونقل عمومی انجام می گردد.

از اول ژوئیه همه وسایل نقلیه دیزلی که قبل از سال 2006 پلاک گذاری شده اند، از ورود به پاریس منع می گردد، اما آیا مقامات شهری باید قدم بعدی را هم بردارند و همه ماشین ها از وارد شدن به مرکز شهر ممنوع نمایند؟

بر اساس آمار دفتر شهرداری پاریس، فقط بیش از یک سوم یعنی 37 درصد پاریسی ها در حال حاضر ماشین شخصی دارند و این میزان در ساکنان مرکز شهر به 20 درصد سقوط می نماید.

ژان په یر اورفوی، مهندس حمل ونقل شهری دراین باره می گوید: اولویت فراهم کردن امکان جابه جایی برای ساکنان شهر است.

او می گوید: به طورکلی افرادی که از این وسایل جدید حمل ونقل استفاده می نمایند، افرادی هستند که قبلاً از مترو استفاده می کردند. بنابراین آن ها نقشی در کاهش ترافیک ماشین ها نداشته اند.

او می گوید برای خلاص شدن از وسایل نقلیه گازوئیلی و بنزینی، تمرکز باید بر دوچرخه های برقی باشد که بالقوه می تواند به جابه جایی افرادی که در حومه های شهر زندگی می نمایند، یاری نمایند.

اما مشکل حتی در این حومه های شهری نیز فقدان زیرساخت های ضروری است. به گفته او، شمار دوچرخه های برقی در فرانسه دو تا سه برابر کمتر از آلمان یا هلند است.

  • تغییر نوع استفاده از ماشین

گرچه گسترش به اشتراک گذاری ماشین در فرانسه در مقایسه با کشورهای همسایه کند بوده است، اما یک راه برای تشویق این کار اختصاص دادن خطوط ویژه در حلقه کمربندی 34 کیلومتری پاریس است که دچار ترافیک شدید است.

ناژوفسکی می گوید: در ساعات اوج ترافیک، به طور میانگین 1.1 نفر در هر ماشین حضور دارند. اگر بتوان این رقم را به 1.7 نفر در هر ماشین رساند، از ترافیک سنگین خلاص می شویم.

اما این اشکال جدید حمل ونقل برای همه افراد به خصوص افراد خانواده دار مناسب نیستند.

و به گفته اورفوی، ماشین برای بسیاری از ساکنان شهر یک فضای خصوصی شبیه اتاق نشیمن خانه است و نوعی از خلوت را برایشان فراهم می نماید که در آن می توانند تلفن های خصوصی شان را بزنند یا به موسیقی گوش نمایند.

از طرف دیگر باید در نظر داشته برای استفاده از وسایل جدید حمل ونقل باید تلفن هوشمند داشت و مهارت لازم برای کار با اپلیکیشن های مربوط را هم به دست آورد.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 28 مرداد 1398 بروزرسانی: 8 مهر 1399 گردآورنده: namasho.com شناسه مطلب: 1080

به "انقلاب دوچرخه ها در پاریس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "انقلاب دوچرخه ها در پاریس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید