اعلام رقم آورده نقدی متقاضیان مسکن ملی

به گزارش نماشو، تفاهم نامه تأمین اقتصادی 30 هزار واحد از پروژه های طرح اقدام ملی مسکن توسط سرپرست بانک عامل بخش مسکن و مدیرعامل سازمان ملی زمین و مسکن به امضا رسید.

اعلام رقم آورده نقدی متقاضیان مسکن ملی

جهت دریافت خدمات آلاچیق مدرن فلزی با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. هر گونه خدمات طراحی و اجرای آلاچیق های مختلف را به ما بسپارید.

به گزارش نماشو مهر به نقل از بانک عامل بخش مسکن نوشت: تفاهم نامه تأمین اقتصادی بخش دیگری از پروژه های طرح اقدام ملی مسکن تا سقف 30 هزار واحد از سوی نادر قاسمی سرپرست بانک عامل بخش مسکن و علی نبیان معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیرعامل سازمان ملی زمین و مسکن به امضا رسید.

بانک مذکور، مسؤلیت و تعهد پرداخت تسهیلات ساخت به چهارمین دسته از مجموعه پروژه های طرح فراوری و عرضه مسکن ملی را در قالب امضای تفاهم نامه با این نهاد دولتی برعهده گرفت.

نادر قاسمی سرپرست بانک عامل بخش مسکن درباره جزئیات این تفاهم نامه گفت: بانک، تسهیلات ساخت 30 هزار واحد مسکونی تحت مدیریت سازمان ملی زمین و مسکن با نظارت ادارات راه و شهرسازی استان ها را در قالب ضوابط و شرایط مصوب دولت، بانک مرکزی و وزارت راه و شهرسازی، پرداخت می نماید.

قاسمی اضافه کرد: پیش تر، بانک پیروز شد در تفاهم نامه های جداگانه و منعقد شده بین خود و بنیاد مسکن انقلاب اسلامی، ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) و شرکت عمران شهرهای جدید، گام اول و اساسی برای پرداخت 75 هزار فقره تسهیلات ساخت مختص طرح اقدام ملی مسکن را بردارد. اکنون نیز با تفاهم نامه چهارم، این بانک در مجموع از ساخت 105 هزار واحد مسکونی ارزان قیمت روی زمین های دولتی، حمایت اعتباری و تأمین اقتصادی می نماید.

سرپرست بانک همچنین توضیح داد: فرایند پرداخت تسهیلات ساخت مسکن اقدام ملی به این صورت تعریف شده است که ابتدا با ثبت نام متقاضیان و تشخیص واجد شرایط بودن آنها توسط وزارت راه و شهرسازی، نسبت به افتتاح حساب جهت متقاضیان اقدام و آورده اولیه (نقدی) توسط آنها واریز می گردد.

بر این اساس تا به امروز 11 هزار نفر به عنوان متقاضی واجد شرایط افتتاح حساب اجرا شده و مبالغی با میانگین 30 تا 40 میلیون تومان به عنوان آورده نقدی پرداخت نموده اند. از طرفی، سازنده یا پیمانکار پروژه های طرح اقدام ملی مسکن برای دریافت قسط اول تسهیلات ساخت باید 20 درصد از پیشرفت فیزیکی پروژه را طی نموده باشند یا معادل هزینه انجام آن، آورده نقدی ارائه نمایند.

قاسمی درباره زمان احتاقتصادی پرداخت تسهیلات ساخت مسکن اقدام ملی گفت: بانک مذکور منابع لازم برای پرداخت تسهیلات به میزان 105 هزار فقره تعهد مربوط به 4 تفاهم نامه را تدارک دیده است و متناسب با آماده شدن شرایط قانونی و مقرراتی پروژه ها، پیمانکاران و متقاضیان آنها، اقساط تسهیلات ساخت به موقع پرداخت و به پروژه های ساختمانی تزریق خواهد شد.

وی اضافه کرد: خوشبختانه زمین هایی که دولت برای طرح مسکن اقدام ملی تدارک دیده است اغلب دارای خدمات شهری است و لذا فرآیند آماده سازی زمین ها برای آغاز عملیات اجرایی ساختمانی آنچنان همچون پروژه های مسکن مهر طولانی نخواهد بود.

سرپرست بانک درباره مشخصات تسهیلات ساخت در تفاهم نامه امضا شده با سازمان ملی زمین و مسکن گفت: این تسهیلات تا سقف 100 میلیون تومان با نرخ سود 18 درصد به سازنده ها پرداخت می گردد به گونه ای که طول دوره مشارکت 2 ساله و طول زمانی بازپرداخت نیز 10 ساله در نظر گرفته شده است.

وی درباره شرایط لازم از سوی سازنده ها برای دریافت تسهیلات نیز گفت: سازنده هایی که طبق قوانین جاری شبکه بانکی کشور ممنوعیت دریافت تسهیلات نداشته باشند و در عین حال واجد شرایط لازم و تعریف شده در وزارت راه و شهرسازی باشند از تسهیلات بهره مند خواهند شد.

قاسمی درباره ساده سازی راستا دریافت تسهیلات ساخت مسکن در این طرح نیز گفت: بر اساس مصوبه اخیر هیأت دولت و شورای پول و اعتبار، شرط نسبت مالکانه برای پرداخت تسهیلات ساخت به اشخاص حقوقی در این طرح حذف شد و متقاضیان حقوقی برای دریافت این نوع تسهیلات ساخت مسکن ملزم به تأمین سرمایه مالکانه معادل 15 درصد کل مبلغ تسهیلات نمی باشند.

وی همچنین با اشاره به یک تفاوت دیگر بین نظام تأمین اقتصادی در طرح اقدام ملی مسکن با طرح مسکن مهر نیز توضیح داد: در طرح اقدام ملی فراوری و عرضه مسکن، بانک همزمان بر فرایند پرداخت آورده نقدی متقاضیان و تسهیلات ساخت به سازنده، نظارت و کارشناسی لازم را به عمل می آورد. در طرح مسکن مهر، عملیات تزریق آورده نقدی متقاضیان به حساب پیمانکاران با تأیید نهایی ادارات راه و شهرسازی و شهرهای جدید صورت می گرفت و بانک صرفاً برای پرداخت تسهیلات، کار نظارت بر پروژه از بابت تناسب پیشرفت فیزیکی با احتیاج پروژه به تسهیلات را برعهده داشت. اما در طرح اقدام ملی مسکن پس از انعقاد قرارداد تسهیلاتی، هر نوع پرداخت منابع اقتصادی چه در قالب آورده نقدی و چه در قالب تسهیلات، منوط به تأیید نهایی میزان پیشرفت فیزیکی پروژه توسط بانک است.

قاسمی سرپرست بانک مذکور همچنین خواهان تسهیل شرایط اتصال بازار مسکن به بازار سرمایه برای تأمین اقتصادی سریع و کم هزینه پروژه های ساخت و عرضه مسکن شد.

  • راه اندازی صندوق زمین و ساختمان از سوی بانک، به معنی بنگاهداری بانک ها نیست

وی یکی از راهکارهای ممکن برای این منظور را برقرار شدن دوباره شرایط لازم برای بانک مسکن بابت تعریف و راه اندازی صندوق های زمین و ساختمان عنوان نمود و گفت: این تصور که بانک با این صندوق ها وارد فرایند شرکت داری می گردد، نادرست است چرا که به محض اتمام پروژه ساختمانی، صندوق زمین و ساختمان مربوطه نیز به خاتمه کار خود می رسد و از مدار فعالیت خارج می گردد. اما همین صندوق ها بهترین ابزار برای جذب نقدینگی های سرگردان و سرمایه های خرد از بازار سرمایه و تجهیز آن در راستا تأمین اقتصادی ساخت مسکن هستند.

قاسمی ضمن تقدیر از نگاه رئیس کل بانک مرکزی به موضوع تأمین اقتصادی بخش مسکن به وسیله بازار سرمایه، اظهار امیدواری کرد موانع پیش رو خیلی زود از جلوی راستا برداشته گردد.

  • اوج گیری قیمت مسکن در خرداد ماه | جهش 2 میلیون تومانی در یک ماه
منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 4 مرداد 1399 بروزرسانی: 8 مهر 1399 گردآورنده: namasho.com شناسه مطلب: 1882

به "اعلام رقم آورده نقدی متقاضیان مسکن ملی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اعلام رقم آورده نقدی متقاضیان مسکن ملی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید