اصلاح ایرادات شورای نگهبان از طرح حمایت از مرمت و احیای بافت های تاریخی

به گزارش نماشو، معاون میراث فرهنگی گفت: ایرادات مطرح شده از سوی شورای نگهبان برای طرح حمایت از مرمت و احیای بافت های تاریخی در جلسه امروز کمیسیون فرهنگی مجلس مطرح و راهکارهایی برای برطرف این ایرادات اندیشیده شد.

اصلاح ایرادات شورای نگهبان از طرح حمایت از مرمت و احیای بافت های تاریخی

محمدحسن طالبیان معاون میراث فرهنگی امروز یکشنبه 26 خرداد 98 در گفت و گو با خبرنگاران افزود: طرح حمایت از مرمت و احیای بافت های تاریخی که از طرف شورای نگهبان مورد آنالیز نهاده شده بود و ایراداتی نسبت به آن مطرح شده بود، امروز در کمیسیون فرهنگی مجلس مورد آنالیز نهاده شد و راهکارهایی برای برطرف این ایرادات ارائه شد.

او ادامه داد: این راهکارها با هم فکری و پیشنهاد نمایندگان مجلس شورای اسلامی و معاونت میراث فرهنگی مطرح شد.

طالبیان توضیح داد: چند ایراد از سوی شورای نگهبان مطرح شده بود که امیدواریم با راهکارهایی که ارائه شده است و برطرف این ایرادات، طرح حمایت از مرمت و احیای بافت های تاریخی پس از مطرح شدن در مجلس شورای اسلامی و ارسال مجدد به شورای نگهبان، مورد تایید قرار گیرد.

معاون میراث فرهنگی افزود: ایراد اول در خصوص تکمیل و معین محدوده بافت تاریخی توسط سازمان میراث فرهنگی بود که مغایر با اصل 85 قانون اساسی شناخته شده بود، با توجه به این که این موضوع یکی از وظایف سازمان میراث فرهنگی است، وجود این بند در طرح حمایت از مرمت و احیای بافت های تاریخی ضرورتی نداشت.

او افزود: ایراد دوم به معین چارچوب طرح های ویژه حفاظت و احیای بافت های تاریخی بود که این بند هم با اصلاحات و با رعایت قوانین و مقررات به نظر می رسد قابل حل باشد.

طالبیان اظهار کرد: رعایت حق مالکیت و موازین شرعی و ابهام در خصوص موقوفات، دیگر ایراد شورای نگهبان به این طرح بود که با رعایت موازین قانونی این ایراد هم قابل حل است.

معاون میراث فرهنگی افزود: ابهام در اساسنامه سازمان فنی و حرفه ای هم از دیگر مواردی بود که شورای نگهبان به آن ایراد گرفته بود و قرار شد، تربیت استادکاران و حرفه مندان میراث فرهنگی بر عهده وزارت کار باشد.

او ادامه داد: امیدواریم با رعایت قوانین و مقررات این طرح به زودی مورد تصویب نهایی قرار بگیرد.

منبع: میراث آریا
انتشار: 15 مرداد 1398 بروزرسانی: 8 مهر 1399 گردآورنده: namasho.com شناسه مطلب: 1049

به "اصلاح ایرادات شورای نگهبان از طرح حمایت از مرمت و احیای بافت های تاریخی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اصلاح ایرادات شورای نگهبان از طرح حمایت از مرمت و احیای بافت های تاریخی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید