استفاده از ایمنی درمانی و سلول بنیادی برای لنفومای مقاوم به درمان

به گزارش نماشو، به گزارش خبرنگاران به نقل از پایگاه اطلاع رسانی سلول بنیادی، این نوع ایمنی درمانی که آن را بلوک کردن چک پوینت ها (checkpoint blockage) می نامند توانایی سلول های ایمنی موسوم به سلول های T را برای مقابله با سرطان افزایش می دهد و این امر را به وسیله برداشتن نوعی اثر پوششی (Cloaking effect) که تومورها از آن برای مخفی شدن در برابر سلول های T استفاده می نمایند، انجام می دهد.

استفاده از ایمنی درمانی و سلول بنیادی برای لنفومای مقاوم به درمان

متاسفانه این رویکرد در خصوص لنفوماهای غیر هوچکین موثر نیست. با این حال در مطالعه اجرا شده بوسیله محققان مونت سینای، آن ها نشان داده اند که ترکیب این ایمنی درمانی با پیوند سلول های بنیادی طی فرایندی که محققان آن را immunotransplant نامیده اند موجب می گردد که توانایی سلول های T برای کشتن سلول های سرطانی تا 10 برابر افزایش یابد و این امر می تواند در خصوص لنفومای غیر هوچکین و به طور ویژه برای ملانوما و سرطان ریه بسیار موثر باشد.

سلول های بنیادی پیوندی فضای مناسبی را برای سلول های ایمنی تزریق شده فراهم می آورند تا تکثیر شده و سیستم ایمنی اصلی بیمار را جایگزین نمایند. این سلول های T تکثیر شده و یک سیستم ایمنی را می سازند که فعال شده و اثرات ضد سرطانی قوی تری را بوجود می آورند.

محققان مونت سینای برای اولین بار راهی برای استفاده از داروهای ایمنی درمانی علیه لنفومای غیر هوچکین مقاوم به درمان ارائه داده اند که شامل ترکیب این داروها با پیوند سلولی است و به عقیده محققان می تواند موفقیت این داروها را در خصوص سرطان هایی مانند ملانوما و ریه به طور قابل توجهی افزایش دهد.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 17 مهر 1398 بروزرسانی: 8 مهر 1399 گردآورنده: namasho.com شناسه مطلب: 1193

به "استفاده از ایمنی درمانی و سلول بنیادی برای لنفومای مقاوم به درمان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "استفاده از ایمنی درمانی و سلول بنیادی برای لنفومای مقاوم به درمان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید