اختراع محقق دانشگاه سمنان ثبت بین المللی شد

به گزارش نماشو، اختراع ، استاد دانشکده مهندسی برق و کامپیوتر دانشگاه سمنان پیروز به ثبت در اداره ثبت اختراعات آمریکا شد.

اختراع محقق دانشگاه سمنان ثبت بین المللی شد

به گزارش گروه علمی و دانشگاهی خبرنگاران، اختراع استاد دانشکده مهندسی برق و کامپیوتر دانشگاه سمنان پیروز به ثبت در اداره ثبت اختراعات آمریکا شد.

این اختراع با عنوان Piezoelectric Energy Harvesting System From Vehicles Tires سیستم استحصال انرژی پیزوالکتریک از چرخ های خودرو است که به شماره B2 10.243.136 US در اداره ثبت اختراعات آمریکا (USPTO) ثبت شده است.

نیما امجدی، استفاده از فناوری پیزوالکتریک برای بازیابی انرژی تلف شده در چرخ های خودرو را هدف اصلی در انجام تحقیقات و در نتیجه این اختراع مطرح کرد.

وی با بیان اینکه با ظهور خودروهای خودران و هیبریدی توجه بسیاری از محققان به سوی تأمین نیروی محرکه مناسب نظیر انرژی الکتریکی برای این وسایل نقلیه معطوف شده گفت: سیستم فراوری توان الکتریکی از تایر خودرو یک مکانیزم مؤثر و مکمل تأمین توان در خودروهای هیبریدی است که تحقیقات اصلی بر روی این ایده با تشکیل تیم تحقیقاتی به سرپرستی اینجانب از سال 1392 شروع شد.

امجدی اضافه نمود: با توجه به بکر بودن این ایده، از همان ابتدا اختراعات متعددی (با شماره ثبت های 85119، 82138، 82717، 83066 و 86096) با همکاری پارک علم و فناوری دانشگاه سمنان در این خصوص در کشور به ثبت رسید و پیروز به دریافت دو گواهینامه تاییدیه علمی (به شماره ثبت های 9305393، 9304285) از سازمان پژوهش های علمی و صنعتی ایران هم شد.

وی توضیح داد : در نهایت با آنالیز های صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران کشور زیر مجموعه معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری این طرح پیروز به دریافت حمایت ارزی برای ارسال اختراع به اداره ثبت اختراعات و علائم تجاری آمریکا (USPTO) شد.

امجدی ادامه داد: پس از کوشش های فراوان و پاسخ گویی به سوالات و چالش های مطرح شده توسط داوران اداره ثبت اختراعات آمریکا در دو سال گذشته، این ایده در نهایت پیروز به دریافت گواهینامه ثبت اختراع از آمریکا با نام Piezoelectric energy harvesting system from vehicles tires به شماره ثبت U.S. Patent 10,243,136 شد.

وی درباره کاربرد این اختراع گفت: با استفاده از این اختراع می توان منبع کمکی پایدار توان الکتریکی برای خودرو تأمین کرد بدون آن که احتیاج به مولد الکتریکی اضافی (نظیر باتری یا دینام اضافی) باشد.

محقق طرح ادامه داد: تأمین هزینه 1300 دلاری وکالت حقوقی این اختراع پس از ثبت، علاوه بر تضمین مالکیت فکری تیم تحقیقاتی در طی بازه زمانی 18 سال آینده، تجربه ای جدید در تثبیت مالکیت معنوی تیم تحقیقاتی دانشگاه سمنان در اداره ثبت اختراعات و علائم تجاری آمریکا (USPTO) خواهد بود.

وی درباره شرط لازم برای تحقق تجاری سازی اختراع خود در داخل کشور گفت: توجه و حمایت دولت خصوصاً صنایع خودروسازی در تأمین هزینه های مورد احتیاج برای تبدیل نمونه آزمایشگاهی به نمونه صنعتی شرط لازم برای تحقق تجاری سازی این اختراع در داخل کشور است.

از وبلاگ پرنده پارسی دیدن فرمایید.
منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 17 تیر 1398 بروزرسانی: 8 مهر 1399 گردآورنده: namasho.com شناسه مطلب: 949

به "اختراع محقق دانشگاه سمنان ثبت بین المللی شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اختراع محقق دانشگاه سمنان ثبت بین المللی شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید