آلودگی خاک، خطری پنهان

به گزارش نماشو، مشاور رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی در امور پژوهشی و تولیدات گیاهی از آلودگی خاک به عنوان خطری پنهان درست در زیر پاها یاد کرد و گفت: در حقیقت آلودگی خاک واقعیتی نگران کننده کنونی است.

آلودگی خاک، خطری پنهان

دکتر مهدی عزیزی در گفت وگو با خبرنگار خبرنگاران، در ارتباط با آلودگی خاک اظهار کرد: خاک موهبت الهی است که به عنوان جزئی از طبیعت به مردم اعطا شده و عنصری مقدس و سالم است و تنها خود مردم می توانند آن را حفظ نموده و از آلودگی جلوگیری نمایند.

وی اضافه نمود: خاک در مقیاس حیات کوتاه مدت ما تجدیدپذیر است، برای ساخته شدن هر سانتی متر مکعب خاک بین 500 تا 1000 سال زمان ضروری است و این حساسیت نگاه ما را به خاک بیشتر می نماید و هر کدام از ما باید به فکر راه چارهی برای مشکل آلودگی خاک باشیم، چون آلودگی خاک از آلودگی در دستان تک تک ماست.

مشاور رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی با بیان این که برای پالایش خاک باید از خود آغاز کنیم، ادامه داد: اما جدای از نقش کلیدی خاک در تأمین معیشت انسان، انحطاط و تخریب جهانی در منابع خاک در حال وقوع است که علت اصلی آن مدیریت ناکارآمد منابع طبیعی، فشار جمعیت است که به بی ثباتی عناصر طبیعی منجر می گردد و از همه مهم تر صنعتی شدن فعالیت هاست.

عزیزی توضیح داد: بر اساس مستندات سازمان خواروبار و کشاورزی ملل متحد خاک 3 برابر بیشتر از اتمسفر، کربن را در خود نگه می دارد و این به ما در مقابله با چالش های تغییرات اقلیم یاری فراوانی می نماید، هم چنین 95 درصد غذای ما از خاک می آید و متأسفانه 33 درصد خاک های جهان پیش از آن نابود شده است.

وی توضیح داد: بسیاری از مواد آلوده نماینده خاک و آب ریشه در فعالیت های جوامع بشری دارد، عملیات ناپایدار زراعی و مدیریت غلط کشت و کار فعالیت های صنعتی، معدن کاوی، تصفیه ناقص فضولات و بقایای زندگی شهری و رفتارهای نامناسب با محیط زیست همه سبب آلودگی خاک و آب می گردد.

مشاور رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی اعلام کرد: منابع آلوده نماینده خاک در کشاورزی شامل تعدد مصرف آفت کش ها و علف کش ها، استفاده از آب های بی کیفیت برای آبیاری، پلاستیک، کودهای شیمیایی و فاضلاب های شهری و صنعتی است.

عزیزی یادآور شد: برای رسیدن خاک سالم، غذای سالم و مردمی سالم ضروری است تا مدیریت پایدار خاک در کشور مورد توجه مسئولان قرار گیرد.

به گفته وی، تناوب زراعی و تنوع بخشی به محصولات کشاورزی، حفظ و افزایش ماده آلی خاک، نگهداری سطح خاک با پوشش بقایای محصولی، راهبردهای کاهش فرسایش خاک، کشاورزی حفاظتی و خاک ورزی حداقل، گسترش فعالیت های آبخیزداری، شناسایی ظرفیت خاک و کاربری مناسب آن، مدیریت صحیح خاک و آب شور از راه چاره های جلوگیری از بروز آلودگی خاک است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 1 اردیبهشت 1398 بروزرسانی: 8 مهر 1399 گردآورنده: namasho.com شناسه مطلب: 592

به "آلودگی خاک، خطری پنهان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آلودگی خاک، خطری پنهان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید