آخرین پرده از بازی دونالد ترامپ؛ آیا پنس ناجی رئیسش خواهد شد؟

به گزارش نماشو، دونالد ترامپ از مایک پنس معاون خود خواست تا در جلسه امروز (6 ژانویه) که در کنگره برگزار می گردد؛ پیروزی جو بایدن دموکرات را به چالش بکشد و بر آن مُهر تائید نزند. ترامپ در این باره مدعی شد: امیدوارم مایک پنس به یاری ما بیاید. امیدوارم معاون عالی قدرمان به یاری مان بیاید. او مرد بزرگی است. البته اگر او کاری نکند؛ دیگر خیلی دوستش نخواهم داشت.

آخرین پرده از بازی دونالد ترامپ؛ آیا پنس ناجی رئیسش خواهد شد؟

به گزارش خبرنگاران، رئیس جمهور فعلی آمریکا که باخت در رقابت 2020 را نپذیرفته است، در حالی پنس را برای تغییر نتیجه انتخابات تحت فشار قرار داد که کمتر از چند ساعت به برگزاری جلسه کنگره مانده است که طی آن پنس باید در مقام رئیس سنا، 306 رای کالج الکترال را به نفع بایدن تائید کند.

اما مسئله آن است که نقش پنس در این جلسه تشریفاتی است و او از اختیار تغییر نتیجه برخوردار نیست. وی تا به امروز از ابراز نظر مستقیم در این باره طفره رفته حال آنکه چند روز پیش با شکستن سکوت 2 ماهه خود، از آن هایی که مدعی وقوع تقلب در انتخابات 2020 هستند؛ دفاع کرد.

همچنین ترامپ در راستای اعمال فشار بر اعضای جمهوریخواه کنگره، گفت: مردم آن هایی را که از ما حمایت نکردند به خاطر خواهند سپرد.

این در حالی است که 11 سناتور جمهوری خواه کنگره قصد دارند در مراسم تایید آرای الکترال کالج ها، تایید پیروزی جو بایدن رئیس جمهور منتخب آمریکا را رد نمایند. این سناتور ها عبارتند از: تد کروز، ران جانسون، جیمز لانکفورد، استیو دینز، جان کندی، مارشا بلک برن، مایک بران، سینتیا لومیس، راجر مارشال، بیل هاگرتی و تامی تابرویل. این اقدام سناتور های جمهوری خواه سبب خواهد شد تا در نشست امروز کنگره دست کم برای دو ساعت برای آنالیز اعتراض این سناتور ها به آرای ایالت های کلیدی پرداخته گردد.

جمهوری خواستار و پنس نمی توانند کاری نمایند

رحمان قهرمان پور کارشناس مسائل آمریکا در مصاحبه با خبرنگاران با اشاره به اینکه به لحاظ قانونی مایک پنس و سناتور های هوادار ترامپ نمی توانند کاری جهت سنگ اندازی در جلسه تائید نهایی انتخابات ریاست جمهوری آمریکا نمایند، گفت: با توجه به اینکه در این جلسه در حضور نمایندگان و سناتور ها برگزار می گردد، اگر قرار باشد که به نتیجه انتخابات اعتراض گردد، باید اکثریت مجلس نمایندگان و سنا به این مسئله رای دهند، که تحقق چنین امری بسیار بعید است.

وی اضافه نمود: زیرا که مجلس نمایندگان در اختیار دموکرات ها است و در سنا نیز اکثریت جمهوری خواستار از بین رفته، زیرا در دو کرسی جورجیا، انتخابات سنا در آن به دور دوم کشیده شده و یک سناتور دیگر که درگذشته جانشینی برای او معین نشده، بنابراین هواداران ترامپ نمی توانند اقدامی را انجام دهند، زیراکه دموکرات ها در چنین وضعیتی در اکثریت هستند، تنها اقدامی آن ها انجام می دهند، این است، دو ساعت رای گیری در کنگره بابت تائید نهایی ریاست جمهوری بایدن را به تاخیر بیندازند، به نوعی می توان گفت، این جلسه تشریفاتی بوده و انتخابات ریاست جمهوری آمریکا به خاتمه رسیده است.

قهرمان پور با تاکید بر اینکه اختیار تائید انتخابات ریاست جمهوری آمریکا بر اساس قانونی اساسی این کشور بر عهده ایالت های گذاشته شده نه کنگره، گفت: هواداران ترامپ نمی توانند نتیجه انتخابات را برگردانند، زیراکه قانون اساسی در آمریکا سازوکار های این موضوع را روشن نموده، بر همین اساس که میج مک کانل رئیس اکثریت جمهوری خواه سنا به هم حزبی های خود توصیه نموده از به چالش کشیدن فرایند برگزاری انتخابات ریاست جمهوری خودداری نمایند، زیرا که این کار بر خلاف قانون اساسی آمریکا است، از سوی مک کانل این نکته را به سناتور ها متذکر شده که آن ها نسبت به قانون اساسی آمریکا سوگند یاد کردند، نه شخص رئیس جمهور.

سمت پنس در سنا تشریفاتی است

این تحلیلگر مسائل آمریکا اضافه نمود: علیرغم اینکه مایک پنس معاون ترامپ رئیس سنا محسوب می گردد، اما این سمت تشریفاتی است و عملا نمی تواند کار را از پیش ببرد، از سویی اگر وی بخواهد کاری در جهت منافع ترامپ انجام دهد، قطع یقین با آبروی سیاسی خود بازی نموده و می تواند عمر سیاسی خود را خاتمه دهد، همچنین ترامپ نیز با این اقداماتی که انجام می دهد، عملا خود را از صحنه سیاسی آمریکا حذف خواهد نمود، افشای مکالمه تلفنی ترامپ با وزیر کشور ایالت جورجیا که ترامپ از او خواسته بود 11 هزار رای به نفع ترامپ جور کند تا او برنده گردد، یک رسوایی بسیار عظیم برای رئیس جمهور فعلی آمریکا به حساب می آید و به نوعی نیز جرم محسوب می گردد. این در حالی است که در سال 2004 حامیان جان کری و در سال 2016 نیز هواداران هیلاری کلینتون به دنبال آن بودند تا در چنین جلسه ای مناقشه ایجاد نمایند که آن ها نتوانستند کاری نمایند، بنابراین ترامپ و هوادارانش نیز نخواهند توانسن اقدامی را پیش ببرند.

وی همچنین در پاسخ به این پرسش که آیا این امکان وجود دارد که ترامپ در این روز هایی به جامانده تا خاتمه دوره ریاست جمهوری خود مرتکب عملی بر ضد ایران گردد، بیان داشت: از نظر عرف سیاسی رئیس جمهوری که به خاتمه دوره اش نزدیک شده دست به این ریسک نمی زند که بخواهد یک درگیری نظامی به راه بیندازد، از سوی دیگر روسای جمهور در آمریکا همواره به دنبال باقی گذاشتن یک میراث از خود هستند و ترامپ نیز در این باره مرتبا تاکید می نماید که میراث او عدم آغاز کردن یک جنگ است، حال اگر او بخواهد در این مدتی اقدامی را انجام دهد، عملا میراثی را برای خود باقی نمی گذارد.

قهرمان پور یادآور شد: از سوی دیگر در حال حاضر آمریکا دو رئیس جمهوری قانونی و منتخب دارد، اما به دلیل اینکه رای بایدن نیز بیشتر بوده، مآغازیت او بیشتر است، از سوی دیگر قاعدتا رئیس جمهوری که دو هفته مانده به خاتمه کارش مآغازیتی در زمینه به راه انداختن یک جنگ ندارد، به خصوص در کشور هایی که نظام دموکراتیک دارند، بنابراین در مجموع می توان گفت، که چنین احتمالی بسیار ضعیف است که ترامپ بخواهد مرتکب خبطی بر علیه ایران گردد.

منبع: فرارو
انتشار: 23 بهمن 1399 بروزرسانی: 23 بهمن 1399 گردآورنده: namasho.com شناسه مطلب: 2279

به "آخرین پرده از بازی دونالد ترامپ؛ آیا پنس ناجی رئیسش خواهد شد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آخرین پرده از بازی دونالد ترامپ؛ آیا پنس ناجی رئیسش خواهد شد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید